Dog Catch

Dog catch neboli chycení psa je prvek, při kterém psa, zatímco ten chytá disk, chytne psovod. Dog catch je možné předvést mnoha různými způsoby.
Někteří psi vyskakují zcela spontánně, jen co podržíte disk ve výšce. Tato metoda ale nefunguje vždy zcela spolehlivě a hrozí, že pes spadne nebo dopadne na záda, pokud ho nestačíte dostatečně rychle chytit...

Tréninkové tipy

Pokud jste praváci, posaďte psa vlevo vedle sebe. Pamlsek nebo disk držte v pravé ruce. Opřete se o strom, mírně se zakloňte, pokrčte nohy, jako byste seděli, a zkuste psa nalákat, aby vám vyskočil do klína. Když pes vyskočí, pochvalte ho. Motivace pamlskem je u většiny psů zpočátku vhodnější, protože ho můžete odměnit v okamžiku, kdy stojí na klíně. Většinou také skáče klidněji a kontrolovaněji.
Ve chvíli, kdy je pes nahoře, mu musíte okamžitě levou rukou poskytnout oporu. Přitom vždy dbejte na to, abyste ho chytali bezpečně a správně. Nejlepší kontrolu vám umožní držení psa za hrudní koš.Tuto fázi nácviku opakujte tak dlouho, dokud se pes nenaučí po vašem povelu vyskočit na klín plynule a vy si nebudete jeho chycením a poskytnutím opory zcela jistí.

 
Jedna z možností chycení psa
 
Poté můžete přistoupit k dalšímu kroku. Znovu se opřete o nějakou oporu a jako pomůcku pro výskok pokrčte pouze levou nohu. 
Bez pokrčené pravé nohy je nyní obzvlášť důležité se zaklonit, aby měl pes dostatek místa k výskoku. Pravou ruku s pamlskem nebo diskem držte alespoň ve výši ramen, jinak může mít pes tendenci nohu přeskakovat.
Pokud se vám to daří a jste si dostatečně jistí, že dokážete stát sami a psa přitom bezpečně chytit, zkuste to celé bez opory. Nejlépe však s pomocníkem, který by mohl vás nebo psa v případě potřeby podržet.
Ve chvíli, kdy s jistotou zvládnete i tuto fázi, začněte disk, který jste doposavad pouze drželi, vyhazovat – použijte hod zvaný floater (viz PS 2/2007).
Ve správném provedení by se vám nyní měl dog catch povést. Pokud ještě není vše stoprocentní, ať už v tom, jestli psa dobře chytnete, nebo jestli se psovi nedaří pokaždé správně vyskočit, nebo si je v náručí nejistý, vraťte se zpět k tréninku bez disku a s pomocníkem.

Mezi komplikovanější dog catch patří například chycení psa v okamžiku, kdy skáče flip. Hráč ho pak může chytit do náruče nebo se pod něj otočit tak rychle, že mu pes doskočí na záda.

Rada

Nezkoušejte psa jednoduše při flipu nebo vaultu chytit, aniž by tušil, že může „být chycený“. Dog catch je vždy nutné postupně natrénovat. Mnoho psů po takovém „přepadení“ přestane flipy dělat nebo začne uskakovat pryč od člověka.
S malými psy jde dělat dog catch téměř po každém skoku. Můj přítel Markus například chytá Tutnixe jednou rukou poté, co udělá chestvault (odraz z hrudi).

Při všech složitějších cvicích požádejte o odbornou radu kvalifikovaného člověka. Je velmi důležité trénovat především s ohledem na bezpečnost psa.
I u tohoto triku platí to, co pro všechny ostatní prvky v dogfrisbee – vaší fantazii se meze nekladou.

Připravila Sabine Bruns, překlad: Yvobna Andrová, připraveno pro www.psisporty.cz